Уводни думи
Трябва да пренаредим познанията си.
Стиховете на Александър Геров само привидно излъчват лекота и ефирност; за да ги разберем, трябва да приложим други логически категории, далеч от обичайните и от удобството на маргиналиите.
Една португалска поетеса казва, че образите на художествеността са създадени от слепец, комуто е „дадено просветление през малка студена пауза“1.
Посягайки към творбите на Геров трябва да пренаредим желанията си. Поезията му е далеч както от християнската смиреност, така и от езическата жертвоприносимост. Създаденото от Геров повече внушава значения, отколкото да излъчва творчески замисъл (значението на смъртта, значението на живота). И само привидно изглежда с оскъдна лексикална обемност, в него има силна поетическа и културологична традиция, то притежава гъвкавост и вечност. Може би затова Геров никога не е попадал в полезрението на безразличието, на повърхностното рецензентство или снизходителното потупване по рамото.
Критическото внимание през годините (проявявано към поета повече от половин век2) е респектирано от неизчерпаемия му всеотдаен стремеж да достигне човешката „мярка“ на вечните неща (независимо от цената, която трябва да заплати страстната му жажда към опознаване на метафизичното). След Ботев и Яворов българската литература не познава такъв темперамент, който да слива границите между живота и естетичното, който стъпва направо в огъня на страданието, който крещи неистово в лицето на онази могъща част от военизираното човечество.
Геров е самотно явление в нашата литература. Няма претенциите на Пенчо Славейков, Гео Милев или Теодор Траянов за обновление на българската поезия по пътя й на интеграция с европейската култура. И все пак едва ли има съвременен поет, комуто да не се присънва везната, поставила на едната страна собствените творения, а на другата — създаденото от Александър Геров. Поетичното у Геров е патент за истинност.
_________________
1 Hatherli, Ana. Tisanas. Lisboa, 1997. Превод от португ. ез. М. Насименто. С., 2003, с. 101.
2 В края на книгата прилагам всички критически мнения за творчеството на Александър Геров.